Zázvor
4.9
(7)

Veda sa (našťastie) čoraz viac, než po vývoji nových syntetických liekov, pozerá do prírody. Podľa novej štúdie publikovanej v Public Library of Science, je obyčajný zázvor v boji proti rakovine účinnejší ako chemoterapia. A nie raz, ani dvakrát, ale 10 000-krát.

Problémom sú rakovinové kmeňové bunky

O kmeňových bunkách sa v súčasnosti hovorí v spojitosti s predĺžením ľudského života, no ukázalo sa, že aj rakovina má svoje kmeňové bunky. Preto keď sa raz zahryzne do tela, je komplikované sa jej zbaviť. Odstrániť nádor totiž často nestačí. Organizmus je zaplavený rakovinovými kmeňovými bunkami. Tie sú následne zodpovedné za vznik metastáz, či nových národov. Preto sa medicína snaží zahubiť tieto bunky pomocou chemoterapie. Na túto liečbu je odkázaných množstvo pacientov, no o jej účinnosti pochybujú už aj mnohí lekári. Alternatíva sa črtá v obyčajnom zázvore.

Rakovina nie je nesmrteľná, môže ju zabiť zázvor

Materské bunky predstavujú iba 0,2 až 1% akéhokoľvek nádoru, no sú zdanlivo nesmrteľné. Lenže aj rakovinové kmeňové bunky majú svojho nepriateľa. Ide o látku 6-shogaol, ktorá vzniká sušením alebo varením koreňa zázvoru.

Autori štúdie Anasuya Ray, Smreti Vasudevan a Suparna Sengupta povedali: “Rakovinové kmeňové bunky predstavujú vážnu prekážku v liečbe rakoviny, pretože môžu byť zodpovedné za zlú prognózu a obnovenie nádoru. Aby toho nebolo málo, len nepatrné množstvo chemoterapeutických zložiek je schopné tieto bunky zabiť. Preto je zložka zázvoru 6-shogaol aktívne skúmaná a je vysoko pravdepodobné, že bude schopná poraziť skrytého nepriateľa v ľudskom tele.

Zázvorový čaj
Zázvorový čaj

Zázvorovým čajom aj proti rakovine

Keďže 6-shogaol vzniká varením zázvoru, tak na jeho extrakciu je možné použiť aj klasické domáce laboratórium – kuchyňu. Na zdravý zázvorový čaj vám stačí pár gramov zázvoru, ktorý zalejete vriacou vodou. Necháte minimálne 10 minút stáť. Následne pridáte šťavu z jedného citróna a lyžicu medu. Popíjate teplý a zázvor cedíte cez sitko. Kto chce, môže ho aj skonzumovať. Je skvelý nielen na podporu boja proti rakovine ale aj ako prevencia pred nachladnutím, či podporná liečba týchto zimných neduhov.

Pomáha aj cesnak a kurkuma

Zázvor nie je so svojou snahou poraziť rakovinové bunky sám. Ďalšími rastlinkami, ktoré zabíjajú rakovinové bunky, sú napríklad kurkuma alebo cesnak. Tieto rastliny síce nie sú, na rozdiel od moderných synteticky vyrábaných liečiv patentovaným liekom, ale ich priaznivý účinok preveril stáročia, desiatky kultúr a tisíce ľudí.

Hodnotenie 4.9 / 5. Počet hlasov: 7

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *