Wim Hof
5
(2)

Na šesť dní sa v poľských horách pod vedením apoštola ľadu Wima Hofa stretla partia odvážlivcov z celého sveta. Nechýbala ani Slovenka, ktorá o tomto zážitku napísala knihu. Hana Moravčíková má dostatok skúseností so slovom a dokázala napísať dynamický príbeh, z ktorého vám občas budú stáť chlpy na rukách.

O metóde Wima Hofa sa hovorí čoraz častejšie. Veď chlapík, ktorý má na konte 26 rekordov prekonávajúcich hranice ľudského tela, liezol na Everest v šortkách, dve hodiny sedel v ľade, či prebehol maratón v púšti bez kvapky vody, je pozoruhodný úkaz. O to viac, ak tvrdí, že sa to dokáže naučiť každý, iba pomocou správneho dýchania, koncentrácie mysle a chladu.

O jeho slovách sa priamo do Poľska, kde Wim pravidelne usporadúva kurzy svojej metódy a robí z ľudí ľadové medvede, išla presvedčiť aj Hana Moravčíková. Tak vznikla jej kniha Učeň ľadu: Šesť dní s Wimom Hofom, o ktorej je táto recenzia.

Knižka je útla, no nie je to na škodu, aspoň je očesaná od slovného balastu a vyťahuje z týždňového pobytu tie najhorúcejšie, vlastne najchladnejšie zážitky. Nehrá sa na vedeckú publikáciu, ktorá ide hlboko pod povrch systému fungovania tela. Ani detailne nerozoberá techniky tak, že by podľa nich mohol trénovať človek aj v pohodlí domova. Na druhej strane predstavuje autentický príbeh, ktorý miestami pripomína dobrodružné rozprávanie, miestami skutočné príbehy ľudí, ktorí prešli životnou premenou.

Kniha popri predstavovaní zážitkov s chladom od prvých krôčikov až po výstup na Snežku v šortkách, odkrýva postupy, charakter aj človečenstvo samotného Wima Hofa, ktorého dušu spoznáte medzi riadkami.

Čo vám kniha dá a čo sa z nej naučíte?

Kniha vás zaujímavým a strhujúcim štýlom vovedie priamo do centra kurzu Wima Hofa v Poľsku. Ide o príbeh, ktorý budete hltať stranu za stranou. Nejde o žiadnu suchú teóriu a vedu, skvele sa zabavíte.  

V základoch vám kniha ozrejmí, ako na človeka pozitívne vplýva chlad, čo sa odohráva v ľudskom organizme, keď je vystavený zime, ako správne dýchať, ako sa mení stav vedomia počas rýchleho dýchania a prečo je metóda Wima Hofa tak funkčná a zdravá pre telo aj ducha.

Vďaka autentickým vyjadreniam účastníkov pochopíte ich pocity a zmeny, ktoré nastali v ich životoch. Skutočné príbehy vás inšpirujú, aby ste pre vlastné dobro skúsili vyjsť mimo pohodlia vyhriatej izby.

Oceniť treba aj otázky a odpovede v závere knihy. V nich sa autorka pýta priamo Wima Hofa na témy, ktoré napadli azda každému čitateľovi. Dozviete sa, ako metódu praktikovať, ako pomáha, pre koho je vhodná a pre koho nie, ako s ňou začať a veľa iného.

foto: cover knihy

Hodnotenie 5 / 5. Počet hlasov: 2

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *