Shaolinskí mnísi
0
(0)

Shaolinskí mnísi sa spájajú s nadľudskými výkonmi a priam neporaziteľným bojovým umením. Zvládnutie jednotlivých techník Kung – fu a práce s energiou a telom, nie je ľahká záležitosť. Lahôdkou nie je ani tréning. Na schodoch shaolinských kláštorov žiaci často doslova potia krv a to aj počas zimy.

Drsné počasie aj disciplína

Shaolinskí mnísi vstávajú každé ráno už o 5.00. Ak náhodou niekto mešká na nástup, tak nemusí čakať potupné pokarhanie pred všetkými, ale rovno bitku palicami, niekedy musia mnísi hodiny vydržať stáť na hlave. Jasné, poviete si, že ide o neľudské zaobchádzanie, no žiadny z mníchov by nemenil. Práve tento prístup kultivuje ich telo aj ducha pre veľké výkony. V perinke sa totiž ešte nikto hrdinom nestal.

V Shaolinskom kláštore žije množstvo mníchov, ktorí si vybrali ku Kung – fu tradičnú cestu. Mníchmi sa stávajú obvykle vo veku 3 až 4 rokov a postupne sa zdokonaľujú prostredníctvom tvrdého režimu v tomto legendárnom bojovom umení. V súčasnosti je možné do kláštora vstúpiť aj vo vyššom veku a stať sa majstrom. Skúsite? Reptanie sa tu nenosí, je nutné pripraviť sa na drinu a boj nielen proti sebe, ale často aj proti počasiu. Keďže Shaolin leží v Číne, kde vedia byť aj poriadne tuhé zimy, tréning nesmie poľaviť ani na snehu. Práve naopak, sneh a mráz ľahko odetí mnísi využívajú na zdokonalenie svojich telesných zručností.

Aktivácia nadľudských schopností

Ak neplánujete zanechať svetský život a pridať sa k mníchom, aj tak je vhodné niektoré z ich cvičení zaradiť do bežného tréningu. Prinášajú zlepšenia v oblastiach, ktoré sa činkami vypracovať nedajú a pravidelným cvičením umožňujú aktivovať v tele človeka energie, ktoré sú väčšine ľudí neprístupné.

Zoznam 72 cvičení Kung – fu sa po prvýkrát použil v čase dynastie Ming, teda v 14. až 17. storočí. Na západe sa stalo umenie známe vďaka filmom predovšetkým s legendárnym Bruce-om Lee. V klasickom zozname Kung – fu  nájdete cvičenia ako železná dlaň, zlatý zvon a ďalšie.

Medzi najzaujímavejšie v športovom svete patria schopnosti shaolinských mníchov vytrhnúť strom holými rukami aj s koreňmi, kliky na prstoch či tlačenie ťažkého bremena oštepom s hrotom nasmerovaným na vlastný krk. Je teda vôbec možné aspoň časť toho dosiahnuť v našich podmienkach? Tréning základov Kung – fu je dostupný aj na Slovensku, no majstrovstvo sa dá dosiahnuť len v Číne.

Začleňte Kung – fu do denného režimu

Na začiatok, na posilnenie tela aj ducha, rozprúdenie energií a prípravu k ceste bojovníka je vhodné zaradiť základné Kung – fu pozície do každodenného cvičenia.  Je to aj cesta ako zvýšiť ohybnosť a natiahnuť svaly a šľachy.  Prvým levelom je striedanie pozícií známych z jogy.

Shaolin kung fu

1. časť:
Plynulé prechody medzi jogovými pozíciami. V každej pozícii zotrvajte 3 až 5 nádychov. Pomaly striedajte pozície:

  • kôň
  • luk
  • tiger
  • mačka

2. časť:

  • Kopy určené na strečing.
  • Kopy vpred – 3 série po 10 cvikov na každú nohu.
  • Kopy do strany – 3 série po 10 cvikov na každú nohu.

3. časť:  Meditácia v stoji – 10 minút.

Je to však len základ, ako pripraviť telo na zoznámenie sa s Kung – fu. Potom môžu nasledovať príručky, alebo tréningy Kung – fu na Slovensku až s možnosťou postúpiť priamo do Shaolinu. Cesta to však nebude ani krátka, ani ľahká.

Precvičovať Kung – fu a vzdelávať ďalších žiakov môžu mnísi až po dlhoročnom tréningu. Často potom rokmi zocelené umenie predvádzajú na exhibičných šou. Počas svojho turné drvia dlažobné kocky na tele, oštepom tlačia ťažké bremená, ale i hádžu ihlu cez sklo a mnoho iného. Počas februára budú napríklad shaolinskí mnísi na Slovensku vystupovať v ôsmich mestách. V rámci programu predstavia aj tajomný svet čínskej filozofie a mytológie, múdrosť zen budhizmu a predvedú zázraky, ktoré Kung –fu dokáže.

Foto: ACCESS Production

Hodnotenie 0 / 5. Počet hlasov: 0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *