Sociálne siete
5
(1)

Depresia podľa Marka Williamsa, profesora klinickej psychológie na Oxforde, každý rok postihne približne 10% ľudí. WHO dokonca odhaduje, že do roku 2020 sa z depresie stane druhý najrozšírenejší zdravotný problém. Ak nechcete patriť do depresívnej skupiny ľudí, je na čase, aby ste možno zmenili niektoré z návykov, ktoré depresiu vyvolávajú. Jedným z nich je prítomnosť na sociálnych sieťach.

Sociálne siete podprahovo ohrozujú psychiku

Vzostup depresie a moderných technológií, akoby kráčal ruka v ruke. Mai-Ly Steersová, psychologička na univerzite v Houstone hovorí, že ľudia si často neuvedomujú, ako na nás vplýva technologický pokrok a aké následky zanecháva ako vedľajší účinok. Samotné využívanie Facebooku sa zdá, ako dobrá vec, no práve Steersová zamerala svoj výskum na to, aby sa ľudia dozvedeli aj o odvrátenej stránke sociálnych sietí a nečudovali sa, čo sa to s nimi deje, že ich prestáva akosi baviť život. Práve v momente, keď si založili svoje sociálne profily. No Mai-Ly Steersová tvrdí, že z ničoho nič to rozhodne nie je.

Permanentné porovnávanie

Mai-Ly Steersová tvrdí, že celý systém sociálnych sietí je do veľkej miery založený na porovnávaní. Problémom je, že takéto porovnávanie s priateľmi, známymi a často aj cudzími ľuďmi vyvoláva v človeku neustálu potrebu dokazovať niečo iným aj sebe. Akoby prítomnosť a to čo máme, boli len nudnou a nehodnotnou kulisou. Pritom je to úplne naopak. Kto upadne do virtuálneho sveta nenaplnených možností, nemôže očakávať šťastný život. Skôr či neskôr si ho nájde depresia.


Porovnávanie s neporovnateľným

Negatívny vplyv sociálnych sietí ešte prehlbuje fakt, že nás deprimujú nielen neustále súťaživé obsahy, ale aj vymyslené, fejkové, informácie robené pre efekt. Filtre a grafické prvky skresľujú realitu. Niekto zbiera na vymyslené príbehy obdivovateľov, ktorí sa chcú dorovnať, no ani netušia, že ide len o vymyslený svet. Prehlbuje sa tak pocit vlastnej neschopnosti, nezdravej súťaživosti a depresie z pocitu, že mnohí žijú omnoho lepšie ako my sami.

Ohrození sú najmä tínedžeri a bojazliví

Mládež je najviac ohrozenou skupinou ľudí. Sú najnáchylnejší podľahnúť depresiám zo sociálnych sietí. Aj preto Americká pediatrická spoločnosť už vydala oficiálne stanovisko, že Facebook môže vyvolávať stavy depresie u detí, tínedžerov a jedincov, ktorí majú strach z odmietnutia. Tieto skupiny sú totiž najzraniteľnejšie. Nielen tým, že sa porovnávajú, ale aj vďaka tomu, že napríklad ich post nedostal želaný počet srdiečok, alebo nemajú dostatok fanúšikov. Pocit, že o nich nikto nemá záujem, sa prehlbuje. Pritom je skutočne len fiktívny. Mai-Ly Steersová si vo svojom výskume dokonca všimla, že depresívne pocity sú priamo úmerné dĺžke času strávenej na sociálnych sieťach. Niektorí ľudia pritom na sociálne siete hľadia prakticky neustále. Ich reálny život potom vyzerá žalostne.

Hodnotenie 5 / 5. Počet hlasov: 1

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *