Snatam Kaur na Slovensku
0
(0)

Všetko sa to začalo po zotmení. Na hlavné mesto Slovenska začali dopadať odtiene večera a na parkovisku pred bratislavským Istropolisom sa objavovali značky áut z celého Slovenska. Západ, stred, aj ďaleký východ, ľudia prišli odvšadiaľ. Vzdialenosť nebola problémom.  Niet sa čo čudovať. Veď Snatam Kaur zavítala na Slovensko prvý raz. V rámci jej turné k albumu Beloved.

Aká je Snatam Kaur?

Môžete si o nej prečítať všetko na internete. Môžete vedieť, že študovala u duchovného učiteľa Yogiho Bhajana v Indii, že je fenomenálna hudobníčka v žánri New Age, že má 46 rokov, má rodinu a žije v Amerike… Ale to všetko sú len informácie. To, aká je Snatam Kaur spoznáte až vo chvíli, keď vstúpi na pódium. Je útla, je jemná, je ženská. Je ako jemný lúč svetla, ktorý sa prediera do chladného rána. Ako jemný náznak toho, že sa začína niečo krásne ako nový deň.

Snatam Kaur na Slovensku

Tak vstúpila Snatam Kaur aj na pódium Istropolisu. S pokorou, jemnosťou, s pohybom nevídaným pre uponáhľaných Slovákov. Predstavila kapelu a nemusela ani spievať. Jej hlas mal zvláštne pokojné vibrácie, ktoré uvoľňovali napätie, rozpúšťali stres, upokojili. Keď hovorila, sálou znel jej krásny hlas a keď mlčala, v plnej hale bolo omračujúce ticho. Snatam už od vstupu do miestnosti priniesla pokoj, uvoľnenie, akési svetlo, ktoré nebolo len fyzickým. Taká je teda v skutočnosti Snatam a také je to byť v jej prítomnosti.

Koncert nebol len koncertom

Na koncert si chodíme vypočuť obľúbené skladby naživo. Užívame si ich prevedenie a počúvame. Obvykle. Lenže aj v tom je koncert Snatam Kaur iný. Je to zážitok pre uši, pre oči a hlavne pre dušu. Keď začali hrať nástroje, pridalo sa harmónium, bubny a hlas Snatam začal vibrovať mantrami, miestnosť sa naplnila zvláštnou energiou. Možno niekto neuverí, no tieto prežitky treba zažiť, čítať o nich a hovoriť je možno neuveriteľné, no kto nebol na koncerte osobne vie, čo sa dialo. Spomenie si a na pokožke opäť nabehnú zimomriavky. Nevibrovali stoličky, ani podlaha, ani pódium od dunenia hudby. Vibrovala duša od jemných tónov energie lásky a svetla.

Prvé ticho a slzy

Prvá pieseň doznela a v sále sa namiesto potlesku rozostrie ticho. Absolútne. Doznievajú vibrácie. Kde tu v sále sa ozve tichý vzlyk. Začínajú sa uvoľňovať nánosy duše. Svetlo, ktoré prinieslo Snatam sa prehrýza do duší a čistí. Zavriete oči a ste sami sebou. So sebou. Akosi vás nezaujíma sused okolo, nezaujíma vás, čo sa deje, myseľ sa vyčistí a vy zrazu zistíte, že vlastne meditujete. No to vás už hladia tóny ďalšej skladby. Krásnej, prečisťujúcej.

Jednota so všetkým nie je len o pocite

Ak hovoríme o tom, že Snatam Kaur priniesla svetlo, tak práve preto, že svetlo je jedno. Umožňuje nám vidieť viac ako noc, je základom rastu a života a dostane sa všade. Nehovoríme o svetle vonku, vnútri, v miestnosti, v aute, v obchode. Svetlo je jednota. Snatam hrá, Snatam spieva a vyzýva publikum, aby sa pridalo. Len trošku, opatrne, jemný spev mantier opakujú prví odvážlivci. Pripájajú sa ďalší, ďalší. Žiadne kričanie, žiadne predbiehanie, niekto hlasnejšie, iný len jemným akoby povzdychom, ďalší v srdci. Snatam je ticho a Istropolisom sa nesie jednotný zvuk mantier v podaní publika. Ako jeden hlas, živý chór, ako jedno telo, jedna duša, všetci sme jedno a Snatam sa usmieva. Vedie nás svojim hlasom a zážitok sa nedá zreprodukovať, iba prespievať. Všetci sme jedno. Ako svetlo.

Snatam Kaur na Slovensku

Svetlo, ktoré si odnášame domov

Nebolo to len o speve. Bolo to o odkaze. O živote. O dvoch hodinách uvedomeniach si samých seba. O zažití a precítení inej energie. Energie, ktorá nám rozsvietila dušu, aktivovala pocity šťastia. O zážitku, keď držíte zrazu za ruku človeka vedľa seba a hýbete sa do rytmu tónov. O intenzívnom dychovom cvičení, ktoré spolu s mantrami ukazuje, že vedomie má viac stupňov. Viac dimenzií, viac možností ako žiť a nielen prežívať zo dňa na deň.

Pomocou dychu, pohybov a ľahkej meditácie vstupujeme k bráne nás samých a pozeráme sa do vlastného vnútra. Koncert končí, ale zapálené svetlo ostáva. Všetci sa usmievajú. Na parkovisku sú k sebe galantní, hoci inak by sa v tlačenici ozývalo trúbenie, nadávky, kulminovala nervozita. No dnes nie. Dávame si prednosť, kývame si, lúčime sa blikaním svetlami s nádejou, že takto by mohol svet vyzerať aj v bežné dni.

Je niečo pred polnocou a na diaľnici smerom z Bratislavy je pozoruhodne veľa áut. Nepoznáme sa, ale všetkým je jasné, odkiaľ ideme. Mierime do našim domov a v srdci máme svetlo od Snatam. Reflektory pretínajú noc svojimi lúčmi a v našom aute sa ticho usmievame. Svetlo. Bez neho by sme ďaleko nezašli. Odvážame si ho v duši…

Koncert Snatam Kaur na Slovensko priniesol LightHouse Club.

Hodnotenie 0 / 5. Počet hlasov: 0

3 thoughts on “Snatam Kaur priniesla na Slovensko svetlo”

  1. Bože. Ďakujem. Dakujem za cit, jemnosť, láskavosť, nežnosť a pohladenie, ktorého sa mi dostalo pri čítaní týchto slov. Slzy, ktoré sa uvoľnili, majú príchuť vďačnosti. S úctou a láskou Martina

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *