Ticho
0
(0)

Keď spoznáte prínosy ticha, už si nikdy nepustíte rádio len tak, aby ste mali okolo seba zvuky. Ticho skutočne lieči a nejde len o frázu. Keď uši odľahčíme od vzruchov, mozgu tým dáme šancu vydýchnuť si od neustáleho spracovávania podnetov. A vtedy sa začínajú diať doslova zázraky.

Neustále atakovanie zvukom škodí

Žijeme v časoch, keď je ticho skutočným luxusom. Vďaka životu v neustálom hluku si ho už ani neuvedomujeme. Lenže náš mozog každý jeden zvukový podnet spracováva a analyzuje. Vyhodnocuje, či nejde o ohrozenie a nie je potrebná akcia. Tým pádom je naša amygdala neustále ožarovaná zvukmi a prakticky si nemá kedy vydýchnuť. Psychológ Alex Lickerman z univerzity v Chicagu si preto všimol, že vďaka tomu je naše telo neustále na hrane stresu. Aj to je jednej z dôvodov, prečo najviac pacientov, ktorých vo svojej odbornej praxi liečil z úzkosti, prichádzali z hlučného prostredia.

Ticho účinnejšie ako relaxačná hudba

Alex Lickerman si na svojich pacientoch trpiacich úzkosťou všimol zaujímavý fenomén. Mnoho z nich sa snažilo dostať z nepríjemných pocitov relaxačnou hudbou, čo absolútne nezaberalo. Práve naopak. Ešte viac ich to rozrušilo. Preto im naordinoval absolútne ticho. Zistil neuveriteľný efekt. Dve minúty ticha zrelaxovali myseľ aj telo viac ako počúvanie akejkoľvek relaxačnej hudby. Prvoradý je preto relax v tichu. Aby sme dali mozgu šancu na vydýchnutie a potom môžeme nahradiť rôznorodé a neharmonické zvuky napríklad relaxačnou hudbou.

V tichu rastie mozog

Nie je to len o emóciách. Ak prestaneme naše uši neustále zaťažovať, exponované časti mozgu sa tak môžu plne regenerovať. Vedcom na zdravotnej škole v Duke sa už v roku 2013 podarilo vyskúmať, že pokiaľ mal človek k dispozícii denne dve hodiny ticha, v hipokampe sa začali tvoriť nové bunky.

Ticho vôbec nie je trápne

Dnes sme tak veľmi zavalení hlukom, že ticho nás zrazu vystavuje nepríjemnej situácii. Ticho nám totiž môže ponúknuť omnoho viac úžitku, ako plané reči. Alex Lickerman preto hovorí: „Len v tichu sa rodia tie najväčšie myšlienky.“ A hoci je možné hudbu používať ako pracovný stimulátor, či dokonca aktivátor kreativity, aj intelektuálni velikáni ako J. K. Rowlingová, Walter Isaacson, Carl Jung, či Albert Einstein sa priznali, že najväčšie nápady sa v ich hlave zrodili z ticha.

Hodnotenie 0 / 5. Počet hlasov: 0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *