päť elementov
5
(1)

Každý už zažil na vlastnej koži pocit, že niekam vstúpil a okamžite sa cítil príjemne. Na inom mieste naopak nechcel ostať ani minútu. Dnes si rozmeníme na drobné, čo stojí na pozadí týchto pocitov.

Harmónia a vyžarovanie prostredia

Vplyv okolia na človeka je neodškriepiteľný. Rany a ochorenia sa napríklad uzdravujú omnoho skôr v príjemnom prostredí, ako v nehostinnej nemocničnej izbe s plesnivými stenami a polorozpadnutými zariadeniami. Pritom pacienti môžu dostávať úplne totožnú liečbu. Ľudia, ktorí žijú na dosah prírody sa cítia zdravšie a majú viac energie, ako tí, čo trávia veľkú časť v obkolesení betónu. Energia prostredia na človeka vplýva tak zásadne, že ovplyvňuje aj naše zdravie, vzťahy, či úspechy v práci. Číňania tomu pred viac ako 4000 dali označenie feng shui.

Krásne bývanie – krásny život

O tom, ako sa cítime v konkrétnom prostredí rozhoduje jeho energia. Tú podľa feng shui vytvárajú vzťahy medzi piatimi základnými prvkami života. Ohňom, zemou, kovom, vodou a drevom. Týchto päť elementov predstavuje prejavy životnej energie Čchi v hmotnom svete. Sú základnou stavebnou jednotkou všetkého, čo vidíme okolo seba. Vrátane prírodných javov, ale aj výtvorov človeka. V prírode sú však automaticky v harmónii a to je aj dôvod, prečo nám pobyt v nej robí tak dobre. Preto ak sa nám podarí jednotlivé prvky správne zharmonizovať aj doma, energia bude slobodne prúdiť a vytvárať v našom živote pozitívne odozvy. Naopak, ak energia nebude dostatočne harmonická, prirodzene spôsobuje problémy. Je to ako na cestách. V dobrom a kvalitnom aute sa pohodlne dostanete do cieľa. Ak máte auto pokazené, nielenže nemáte istotu, či do cieľa dôjdete, ale bude to kilometer za kilometrom boj s problémami.

Nie je to len o pocite

Feng shui

Prebytok alebo nedostatok niektorého prvku má nepriaznivý vplyv na akýkoľvek priestor a vplyv na to, ako sa v ňom obyvatelia cítia. Harmónia elementov harmonizuje aj nás samých. To znamená, že v neharmonickom prostredí nemáme napríklad pokojný spánok, pretože nás stále niečo na energetickej úrovni ruší. Ak je v disharmónii študovňa, horšie sa nám učí a ak sa chceme liečiť, je harmónia základom, pretože neharmonické prostredie chorobu skôr vyvoláva, ako ju pomôže odstrániť. Preto je tak dôležité žiť a pracovať v prostredí, ktoré nás lieči a podporuje. Vytváraním rovnováhy medzi elementmi dochádza k úprave energetického aj emocionálneho náboja priestoru aj nás samých.

Spoznajte päť elementov

Na to, aby ste mohli zhodnotiť, čo je vo vašom živote aj v okolí v harmónií, je potrebné zamerať sa na prejavy jednotlivých živlov. “Ideálne a liečivo pôsobí, ak sú element dreva, element ohňa, element zeme, element vody a element kovu  navzájom vyvážené,” hovorí Laura Cerrano, expertka feng shui špecializujúca sa na teóriu piatich elementov.  To, či vo vašom živote niečo prevláda, alebo je v nedostatku, zistíte podľa charakteristík jednotlivých elementov. S jednotlivými elementmi sa dá samozrejme aj cielene pracovať na dosahovaní konkrétnych cieľov a netreba zabúdať, že niektorí ľudia prirodzene inklinujú k určitému prvku. Pri jeho prevahe sa cítia dobre, prípadne prebytok iného elementu ich psychické rozpoloženie vyvažuje.

Pozor na nefunkčné veci

Pred tým, ako začnete svoj životný priestor prispôsobovať harmonizácií elementov, je potrebné spraviť základný prieskum prostredia. To znamená odstrániť neporiadok a všetky pokazené, staré a nefunkčné veci. Tie sú totiž dokonalou bariérou v pozitívnom prúdení energie. Ak máte okolo seba zničené, neuložené, poškodené, alebo nepoužívané veci, začnite harmonizáciu života práve ich odstraňovaním.

Hodnotenie 5 / 5. Počet hlasov: 1

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *