Kurkuma
4.5
(2)

O tom, že kurkuma je zdravá, antibakteriálna, vychytáva voľné radikály a je prevenciou pred rakovinou, vieme. Alebo sa to dočítate kdekoľvek na internete. Lenže má aj ďalšie menej známe, ale o to zásadnejšie účinky na ľudské telo. A nielen to fyzické.

Uctievaná ako božstvo

Kurkuma bola už od nepamäti vysoko oceňovaná nielen pre svoje zdravotné benefity, ale aj pre svoje energetické a duchovné vlastnosti. Vďaka svojej žltej farbe si získala postavenie rastliny spájanej s najvyšším božstvom slnka. Dodnes, najmä v južnej Indii, sa nosí kúsok kurkumy ako talizman na krku na odvrátenie zla a poskytnutie liečivej ochrany pre nositeľa.

Kurkuma a ajurvéda

Ajurvéda je prastaré učenie o zdraví, ktoré stále funguje a aj napriek rozvoju západnej medicíny, množstvo ľudí navštevuje napríklad Srí Lanku, kde Ajurvéda stavia lazarov na nohy. V tejto 5000 rokov starej náuke má kurkuma nezastupiteľné miesto. Existuje mnoho dávnych receptov, ktoré využívajú kurkumu aj na neduhy modernej doby. Napríklad mlieko varené z kurkumy a cukru je populárnym liekom proti chladu. Šťava z kurkumy sa používala na rany, modriny a bodnutia.  Pasta z kurkumy, vápna a soli sa aplikuje na vyvrtnutia a zápaly kĺbov. Na hemoroidy v Indii dodnes používajú mastičky s kurkumou,  konopnými listami, cibuľou a horčicovým alebo ľanovým olejom. Aj v prípade kiahní a kožných škvŕn sa používajú pasty z kurkumy.

Ako pôsobí kurkuma?

Kurkuma má stovky zložiek, pričom každá sa vyznačuje biologickými aktivitami. Existuje najmenej 20 molekúl, ktoré sú antibiotické, 14 ktoré sú známe prevenciou voči rakovine, 12 je dokonca protinádorových, 12 protizápalových a obsahuje najmenej 10 rôznych antioxidantov.

Kurkuma má  70% uhľohydrátov, 7% bielkovín, 4% minerálov a najmenej 4% éterických olejov. Hlavná účinná zložka je kurkumín. Dokáže vylepšiť životosprávu až na 35 spôsobov.

Kurkuma a vplyv na hnedý tuk

Hnedý tuk je tkanivo, s ktorým sa rodíme, ale časom mizne. Dôvod? Príliš teplo sa obliekame. Deti sa netrasú práve vďaka hnedému tuku, no keďže ich zbavujeme zmien teploty, postupne toto tkanivo strácajú. Na jeho opätovné pestovanie je potrebné vystavovanie sa chladu. To je možné zvládnuť napríklad pomocou metódy Wima Hofa, ale práve na stimulácii rastu hnedého tuku sa podieľa aj kurkuma. A prečo si pestovať hnedý tuk? Pretože s ním zmiznú faldíky toho bieleho. 50 g hnedého tuku spáli za deň okolo 500 kalórií = 25 kilogramov tuku za rok. Navyše budete lepšie znášať chlad a aj v zime sa sami týmto tukom zahrejete. To už je dôvod pre ktorý sa oplatí trochu venovať chladu a kurkume.

Kurkuma posilňuje tretiu čakru

Ak pociťujete nízke sebavedomie, alebo problém zvládať emócie, trápi vás nedôvera a pochybujete o samom sebe, môže to byť práve problém v tretej čakre solar plexus. Doprajte si preto viac kurkumy a uvidíte, že toto korenie vám nielen jedlo, ale aj život okorení k lepšiemu.

Kurkumu kombinujte s čiernym korením

V kombinácii s čiernym korením a správnym dávkovaním sa kurkumín stáva 2000-krát silnejším. To znamená, že sa sila kurkumy výrazne zvýši. Je to vďaka tomu, že korenie spomalí metabolizáciu kurkumínu a na telo tak účinkuje dlhšie.

Hodnotenie 4.5 / 5. Počet hlasov: 2

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *