Optimistka
0
(0)

Určite ste už aj vy stretli ľudí, ktorí tvrdia, že treba myslieť iba pozitívne, všetko je skvelé, úžasné a z pier im nemizne americký, ale žalostne premotivovaný a neúprimný úsmev. Pozitívne myslenie sa deklaruje ako jediná správna cesta. No ako to už chodí, čo sa preháňa, to škodí!

Človek nie je len optimista

Fuschia Sirois z University of Sheffield hovorí jasne: „Človeku nie je prirodzené, aby bol neustále optimistom. Pesimistický postoj má v našich životoch taktiež svoje miesto.“ No byť pesimistom neznamená mať negatívne myšlienky. Fuchsia totiž hovorí, že pesimizmus nám pomôže byť pripravený na všetko. Napríklad zmierniť dopad nepriaznivých okolností. Naopak, ak zvolíte všade prístup, že iné ako úspech si nepripúšťate, veľmi rýchlo bude váš optimizmus len prázdnym prejavom, divadielkom a sebaklamom. Pretože nikto nie je vo všetkom úspešný na 100%.

Počítať s najhorším sa oplatí

Ani Fuschia Sirois nejde proti zákonu príťažlivosti, ktorý tvrdí, že do života si treba priťahovať len to dobré. To rozhodne nepopiera. No mať aj negatívny scenár znamená, často ešte aj viac šťastia, ako keď očakávame len dobrý koniec. Dôvod? Pocit z príjemného prekvapenia je omnoho lepší ako sklamanie, niečo napriek premotivovanosti nevyjde. Aj to je dôvod, prečo po čase prehnaní optimisti upadajú do ťažkých depresií. 

Pesimizmus nás učí tvoriť si lepšie scenáre

Vidieť pohár poloprázdny má pre život vcelku viac uplatnenia, ako sa neustále tešiť z toho, že pohár je poloplný. Fuschia Sirois si totiž všimla zaujímavý fakt. Ľudia, ktorí mali sklon vidieť veci pesimistickejšie, omnoho skôr identifikovali nebezpečenstvo.

Pozrime sa na príklad s poloplným pohárom. Kým je poloplný, netreba vlastne nič robiť. Veď je všetko v poriadku. No poloprázdny pohár človeka omnoho skôr dovedie k otázkam, prečo je poloprázdny. Pokračuje znižovanie hladiny? Čo je potrebné urobiť pre doplnenie, ako zastaviť tento proces, prípadne, ako pohár naplniť. Je teda omnoho skôr pripravený na to, čo sa môže s poloprázdnym pohárom stať, vrátane toho, že rýchlejšie nájde nový zdroj vody. A to všetko počas toho, ako sa nerealistický optimista teší, že má pohár stále poloplný.

Zdravý pesimizmus je potrebný

Vidieť veci len skvelé sa nevypláca. Vidieť aj problémy znamená, pripraviť sa na ne. Pesimisti mali podľa Fuschia Sirois efektívnejšie riešenie nečakaných situácií, pretože ich dokázali odpredu jemne odhadnúť a analyzovať ako tí, čo čakali, že v živote všetko pôjde bez problémov.

Pesimizmus nie je negatívne myslenie

V súčasnej slniečkárskej dobe sa často nepriaznivé očakávania alebo scenáre spájajú s negativitou. To tvrdia premotivovaní spíkri, no pravda je taká, že na pesimizme nie je nič negatívne. Práve naopak, schopnosť vidieť viac alternatív ako len tie, ktoré si želáte, je pre psychiku omnoho lepšie. Napríklad aj tam, kde nemôžete výsledok ovplyvniť. Čakať najlepšie, ale byť pripravený na najhoršie, je vhodnejšia cesta životom, ako počítať iba s tým, že sa nikdy nestane nič zlé.

Každá minca má dve strany a nič jednostranné nefunguje. Myslite na to, ak vám najbližšie niekto povie, že ste pesimista. Je to vlastne optimistické zistenie. 🙂


Hodnotenie 0 / 5. Počet hlasov: 0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *