Čína
0
(0)

V Číne sa schyľuje ku koncu roka Kohúta, ktorého vystrieda rok Zemského psa. Ten sa oficiálne podľa čínskeho kalendára začne 16. februára 2018. Koniec roka sa v Číne spája množstvom tradícií. Jednou z nich je oslava sviatku Laba, ktorý má ľudí pripraviť na požehnanie v ďalšom roku.

Rok Zemného psa prichádza

Podľa čínskej tradície prinesie rok Zemského psa viac etických princípov do spoločnosti, ľudia budú šľachetnejší, uvedomelejší, s tendenciou viac pomáhať a byť štedrí. Skvelou predprípravou na toto obdobie bol práve tradičný sviatok Laba, ktorý sa konal 24. januára (podľa čínskeho kalendára 8. decembra.)

Čínsky sviatok Laba si pripomenuli aj mnísi zo Shaolinského kláštora, ktorí sa v súčasnosti pripravujú na turné na Slovensku. Títo budhistickí mnísi počas sviatku uvaria kašu Laba Congee, čo vo voľnom preklade znamená kaša ôsmich pokladov. Tú rozdávajú pri vchode do kláštora, v mestách Dengfeng a Zhengzhou a dokonca aj kultúrnych centrách v zahraničí. Celkovo zvyknúť rozdať viac než 200 000 porcií. Aktivitou sa shaolinskí mnísi snažia šíriť hodnoty budhizmu a tradičnú čínsku národnú kultúru. Zároveň je to pre nich aj nástroj, ako robiť dobré skutky a vylepšujú si karmu.

Budhistickí mnísi

Pôvod oslavy sviatku Laba pochádza z obdobia zhruba pred tisíc rokmi, kedy sa ľudia modlili za dobrú úrodu a šťastie pre svoje rodiny.

Vyskúšajte kašu ôsmich pokladov

Ak sa vám táto tradičná a zdravá čínska pochúťka neušla priamo od mníchov, môžete si ju pripraviť aj doma.  Je vyrobená z viac ako ôsmich zložiek, vrátane rôznych druhov ryže, fazule a sušeného ovocia.

Stačí zájsť do oddelenia exotických potravín a nakúpiť potrebné ingrediencie. Potom ich len na niekoľko hodín namočiť a variť jednu až dve hodiny do zmäknutia. Po dovarení sa pridáva hnedý alebo biely cukor. Kaša je veľmi jemná a hladká.

Detailný recept na prípravu tohto pokrmu nájdete napríklad na stránke Travel China Guide.

Potom ostáva už len pozvať hostí a časť kaše aj rozdať. Tak ako budhistickí mnísi, pre šťastie a na vylepšenie karmy.

foto: chinadaily.com

Hodnotenie 0 / 5. Počet hlasov: 0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *