Martin Ďuriš
0
(0)

Holotropné dýchanie zaujíma čoraz viac ľudí. Experimentovať s ním na vlastnú päsť však môže byť nebezpečné. Na druhej strane dokáže otvoriť úplne nový pohľad na život. Svoje o tom vie aj Martin Ďuriš.

Martin, aká bola tvoja cesta k holotropnému dýchaniu?

Holotropnému dýchaniu sa venujem približne 3 roky a hoci som o ňom už veľa počul skôr,  do života mi prišlo s odstupom času. Moja cesta k nemu viedla cez pobyt v tme, kde som strávil 21 dní. Bol to pre mňa určitý kontakt so ženským princípom, tmou, “zalezenie” si naspäť do maternice na určitú dobu a čas som trávil vipassana meditáciou. Možno tam niekde sa to začalo, pretože prakticky priamo z tmy som odišiel na moje prvé holotropné dýchanie.

Prečo práve holotropné dýchanie, čím ťa oslovilo?

V tom čase som intenzívne riešil tému dychu. Môj vzťah s vlastným dychom a tým aj s realitou, s ktorou udržiavam kontakt práve cez dych. Kombinácia tmy a holotropného dýchania bola veľmi intuitívna a tak som nasledoval rieku svojho procesu. Po prvom workshope som vedel, že je to súčasť mojej cesty. Keď som stretol medzinárodnú komunitu v Španielsku, vtedy približne 110 ľudí v kruhu, cítil som, že som doma a tak som sa prihlásil na výcvik. Z facilitátorov som cítil veľkú podporu, ľudskosť.

čchi kung Martin Ďuriš

Komunita, spoločenstvo, nadšenie, ale to asi nestačí, aby človek niečomu zasvätil dlhšiu časť života. Čím si ťa technika tak získala?

Pre mňa osobne je to spôsob, ako sa priblížiť sám k sebe pomocou hudby, dychu a pohybu. Ako sa predýchať cez hmlovinu vlastnej mysle, rôznych projekcií o realite a priblížiť sa tak k menej zahalenému videniu.  Hlbšie kontaktovanie vlastného Vnútorného Liečiteľa a nasledovanie svojho osobnému procesu. Je to spôsob práce s telom a psyché, ktorá je vie byť veľmi hlboká a pre každého človeka je táto cesta unikátna. Vyžaduje si to praktikovanie vnímavosti a schopnosti pozorovať. Vo mne holotropné dýchanie posilňuje schopnosť vedieť sa odovzdať, dokázať byť zraniteľný a zároveň viac dôverovať vlastnému cíteniu a vnímaniu, vedieť sa postaviť za to, kto som a to, čo chcem na tomto svete povedať.

To sú tvoje osobné zážitky, no keď sa pozrieme na samotnú techniku, čo môže bežným ľuďom v tomto svete ponúknuť?

Hlavným cieľom je kontaktovať ukryté časti svojej psyché a vedomia. Už ako naznačuje samotný názov ( holos – celistvosť, trapein – smerovanie voči, ku ), holotropné dýchanie môže človeku ponúknuť návrat k celistvosti. Človek tak cíti širšiu prepojenosť s kozmom a zároveň má kontakt so svojou hlbšou esenciou. Taktiež, človek prestáva byť obeťou vonkajších udalostí, ale postupne nachádza silu hlboko vo svojom vnútri a tak sa stáva vedomejším tvorcom svojho života. Verím, že “empowering” je veľmi základný  a potrebný mechanizmus, ak sa chceme priblížiť ku skutočnému Zdraviu.  Ja som napríklad  veľa začal skúmať vodu a jej kvality v tele, ale aj vo všetkom okolo. A omnoho viac. Nedá sa však o tom hovoriť slovami. Ale to je len môj osobný proces. Ako som spomenul predtým, pre každého človeka je to veľmi unikátny proces. Každý si v tom môže nájsť to svoje.

Prínosy sú zaujímavé, mal by si teda holotropné dýchanie skúsiť každý?

Nechcem robiť reklamu holotropnému dýchaniu, pretože pravda je taká, že to rozhodne nie je cesta pre každého. A niekedy to zďaleka nie je prechádzka ružovým sadom. Je to skôr úprimná cesta do svojho vnútra. Myslím, že to človek musí niekde hlbšie v sebe cítiť. Ono si nás všetko v správny čas zavolá. Ak je to naša cesta. Niekedy idú ľudia do veľmi intenzívnych, viacdňových, či týždňových workshopov. Niektorí ľudia idú na to pomaly, po troškách. Každý má svoje tempo. A to sa môže časom meniť.

Už si načrtol, že holotropné dýchanie nemusí byť prechádzka ružovým sadom. Má aj riziká? Kto by si mal možno dať pozor?

Áno, má. Pred každým dýchaním sa vypisuje zdravotný dotazník. Ak facilitátori usúdia, že kontraindikácie sú príliš rizikové, odporučia facilitátori človeku radšej inú modalitu. Hlavná je bezpečnosť. Nechcem vypisovať zoznam kontraindikácii, mohlo by to byť zavádzajúce. Je to hlavne o komunikácii s facilitátormi. Niekedy, ak je silnejšia kontraindikácia, stále sa dá nasledovať proces a časom aj začať holotropné dýchanie. Preto sa v rámci holotropnej praxe ponúka aj individuálna práca. Je to na osobnom posúdení.

Martin Ďuriš

Ak sa niekto pre holotropné dýchanie rozhodne, je potrebná nejaká príprava?

Netreba sa nijak špeciálne pripravovať. Najdôležitejšie je vnímať to, čo práve je. Ale určite každá vedomá fyzická aktivita napomôže. Tanec, joga, bojové umenia, ale aj napríklad praktikovatie shiatsu, či kranio-sakrálnej terapie, Continuum Movement, a podobne, môže veľmi pomôcť k schopnosti počuť telesné, emočné, či duchovné signály, ktoré nasledujeme pri holotropnom procese. 

Ak niekto cíti volanie a zaujíma ho holotropné dýchanie, čo by si mu radil? Je vhodné skúsiť to cez knihy, alebo základné video kurzy napríklad cez youtube? 

Určite by som nešiel v žiadnom prípade cez youtube. Myslím, že to neplatí len pre holotropné dýchanie. Na internete dnes beží všeličo. Treba byť opatrný, človek si môže ľahko aj ublížiť. V rámci celosvetovej komunity holotropného dýchania a transpersonálnej psychológie je dôležitým zámerom šíriť kvalitné informácie o tom, čo je a čo už nie je holotropné dýchanie. Veľakrát sa stretávam s tým, že ľudia nazývajú holotropným dýchaním takmer každé zrýchlenie dychu a privedenie sa do katarzie. O tom naozaj holotropné dýchanie nie je.

Keď človek absolvuje svoj prvý seminár, tak pochopí, že je tam viac aspektov. Už napríklad robiť niekomu sittera – venovať niekomu 3 hodiny vedomej pozornosti je niekedy omnoho silnejší zážitok ako samotné vlastné holotropné dýchanie. Ide o omnoho širší proces. Pre tých, čo hľadajú kvalitné informácie by som odporúčal napríklad stránky www.holotropnedychanie.cz, www.ctrs.cz alebo www.holotropne.cz. Aj na Slovensku stále pracujeme na šírení informácie a organizujeme workshopy. Pre viac informácii je možné kontaktovať aj priamo mňa cez web www.martinduris.com.

 Kto je Martin Ďuriš? 

Martin ĎurišMartin Ďuriš je pohybovo-dotykový terapeut a lektor, ktorý sa špecializuje na stres a traumu uloženú v tele a vedomí. Úprimne ho však zaujíma téma zdravia ako taká, v jeho mnohých podobách. Vo Veľkej Británii študoval Health & Physical Activity Foundation Degree. Relatívne nový smer, ktorý je zameraný na rozvoj jedinca a komunity cez fyzickú aktivitu a umenie. Táto téma ostáva aj naďalej jeho hlavným zámerom a predmetom štúdia.

Základ jeho práce tvorí jogová terapia, ktorú vyštudoval pod vedením Dr.Ganesha Mohana a Dr. Güntera Niessena, ktorí efektívne prepájajú múdrosť odkazu jogy a užitočné poznatky modernej medicíny. Jeho život a spôsob práce veľmi ovplyvňujú prístupy k telu a vedomiu človeka, ktoré pochádzajú z rôznych tradícií múdrosti, bojových umení a šamanizmu. Tieto princípy môžeme nájsť aj v modernej medicíne, osteopatii, či súčasných pohybovo-dotykových terapeutických smeroch. Zjednocujúci princíp, ktorý spája to prastaré, s tým súčasným, je pohyb vody, dotyk a frekvencia. A práve tieto princípy, tvoria základ Martinovej práce.

Momentálne je Martin vo výcviku prof. Stanislava Grofa. Tento výcvik je zameraný na transpersonálnu psychológiu, zmenené stavy vedomia, hlbšiu prácu s telom a vedomím (Grof Transpersonal Training). Veľkou inšpiráciou je pre neho aj naďalej proces orientovaná práca a nasledovanie živosti Poľa. Martin pristupuje ku klientom celostným prístupom, kde logicky a citlivo spája poznatky

Hodnotenie 0 / 5. Počet hlasov: 0

3 thoughts on “Martin Ďuriš: Cez holotropné dýchanie som našiel cestu k intimite pohybu”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *