Wim Hofova metóda
0
(0)

Wim Hofova metóda o sebe tvrdí, že dokáže prirodzeným spôsobom zlepšiť imunitu, zvýšiť športový výkon a zbaviť človeka stresu, depresií aj alergií. Jednoducho zlepšiť fyzické aj duševné zdravie. Jej zakladateľ Wim Hof má na konte 26 svetových rekordov, takže sme sa ju za našu redakciu rozhodli skúsiť na vlastnej koži.

Šťavnatá teória ako predjedlo

Ponoriť sa do ľadovej vody je pre človeka, ktorý si dá na krk šál už pri studenšom vetre čisté šialenstvo. No zruba dvadsiatka ľudí, ktorá sa v Bratislave zúčastnila kurzu metódy Wima Hofa pod dohľadom Viktora Schillera, certifikovaného trénera Wim Hof method na Slovensku, išla do toho. Posadali sme si pred projektor a všetko začalo teoretickými poznatkami o účinkoch chladu, dýchania a zadržiavania dychu.

Doobedie celodenného kurzu Wim Hofovej metódy je venované teórii. Dozvedáme sa, čo je ten záhadný hnedý tuk, ako ho vytvárať, prečo ho strácame v dospelosti a ako ho možno znovu aktivovať. Viktor je nielen skvelý tréner, ale aj lektor. Teóriu dopĺňa vlastnými zážitkami a skúsenosťami. Pri prvom vyvetraní miestnosti nám je všetkým chladno. Nie, hnedý tuk ešte rozhodne nemáme.

Wim Hof a Viktor Schiller
Wim Hof a Viktor Schiller

Čo všetko dokáže dych

Dych je jednoducho základ nášho života. No Wim Hof prišiel na to, že ho netreba brať ako samozrejmosť a uvedomelá práca s ním dáva telu viac benefitov, ako len prežívanie. Postupne sa dozvedáme, ako možno len kontrolovaným dychom dosiahnuť v tele silný protizápalový účinok, ako sa mení krv v tele na zásaditú a teda ničí všetko zlé, čo do tela nepatrí. Čo s nami spraví zvýšený počet červených krviniek. Spozornieme, keď Viktor hovorí, ako hnedý tuk dokáže zvýšiť metabolizmus až o 300%.

Dychtivo hltáme informácie, ako dokáže správne nastavený tréning Wim Hofovej metódy poraziť alergie, autoimunitné ochorenia a zvýši výkon aj radosť zo života. Už chcem dýchať. Preto prichádza ešte pár upozornení, ako byť pri práci s dychom a chladom opatrní a ideme do finále.

Wim Hofova metódaNádych, výdych a zadrž dych

Konečne. Ľahneme si, alebo sadáme a dýchame. Hlboký nádych, keď sa naplní bránica, hrudník aj ústa a pomaly dych necháme odísť. Opakujeme dýchanie v rýchlom tempe a keď začne meravenie úst, ešte pridáme. Zadržať dych. Maximálne ako to ide a potom slastný nádych na vyčistenie mysle. Usmievame sa. Hormóny pracujú. Viktor pri metóde efektne pracuje aj s poznatkami z Tao jogy a už chápeme, prečo sa Wim Hofova metóda nedá plne zvládnuť z článkov na internete. Dýchame, prestávame, dýchame a vnímame, ako sa naše telo mení a dávame kliky. Takmer každý odcvičí zo zadržaným dychom dvojnásobok ako zvládal bežne. Konal sa prvý zázrak.

Chlad do pol hodiny

Redaktor VitaMapy Marek v ľadovom kúpeli

Po intenzívnom dychovom cvičení sa mierne opití kyslíkom presúvame k bazénom naplneným ľadom. Viktor nám ukáže zahrievacie cvičenia a správny postup ako kombinovať napínanie svalov s dychom, ako sa zahriať bez zaťaženia srdca a pridáva ľad do bazénov. Prichádza ten moment, ktorý je kritickým bodom celého tréningu. Zažíname vnútorný oheň, deaktivujeme receptory bolesti a na jeden výdych sa ponárame do ľadu. Pre maximálny účinok je potrebné ísť do chladu do tridsiatich minút od skončenia dychového cvičenia.

„Žiadna bolesť, žiadne lapanie po dychu. Prudké schladenie, ktoré je úplne iné ako všetko, čo som doteraz zažil. Sedím v ľadovej vode a vnímam ako všetko okolo mňa tíchne. Som len ja a ľad. Prichádza už len čistá myseľ. Dokonca prestávam cítiť chlad. Iba na prsty a chodidlá ma oziaba, no zrazu v mojom vnútri pociťujem teplo. Akoby som pil horúci čaj. Lahodné a liečivé teplo, zatiaľ, čo zvyšok môjho tela je v chlade. Telo začalo chrániť dôležité orgány pred chladom. Ten pocit je neopísateľný. Viktor hlási dve minúty a mne sa ešte nechce. Nie je sa kam ponáhľať. Ešte dva nádychy a lúčim sa s teplom, ktoré je vo mne. Vychádzam z bazéna, na začiatok stačí,“ opisuje svoje pocity účastník kurzu Juraj. Prikyvujeme. Zažívali sme to rovnako.

Zahriatie, dýchanie, sústredenie, žiadna triaška. Pokoj a pokožka červená, zdravá a príval energie začína udierať do žíl. Zvládli sme to.

Účinky Wim Hofovej metódy po mesiaci praktizovania

Je nám jasné, že jeden deň, hoci akokoľvek účinnej metódy nie je možné aby zmenil život k lepšiemu. Vyžaduje sa pravidelný tréning. Každodenný. Doma v kúpeľni, či v prírodnom kúpaní. Dostávame materiály ako postupovať doma a kurz sa končí. Ďalšie ráno náš redaktor už stojí pod ľadovou sprchou a po mesiaci popisuje účinky dychových cvičené Wim Hofovej metódy a vystavovania sa chladu.

Alergia zatiaľ mlčí

„Už koncom februára začína moja alergická sezóna. Vidím na stromoch jahňady a pozerám sa na pučiace baburiatka, ale to je to jediné, čo moje oči vnímajú – pohľad. Žiadne svrbenie ako po iné roky,“ hovorí redaktor Marek a dodáva: “Netvrdím, že je to len následkom Wim Hofovej metódy, ale fakt je ten, že tento rok sa alergia zatiaľ neprejavila a to som po iné roky už mal pár tabletiek v sebe. Tento rok ani jednu, ale miesto nich si dávam každé ráno ľadovú sprchu. Môj interval je asi 2 – 3 minúty.”

Odolnosť voči zime

„Nemusím to tajiť, často som v minulosti trpel zápalmi močového mechúra. Najmä počas zimy. Stačilo, že ma aj na jar ofúklo a bolo. V súčasnosti nosím zimnú bundu, ale bez mikiny. Stačí mi tričko. Absolútne nevnímam zimu ako okolití ľudia, nezaujímam sa o stupne a je to pohoda,“ hovorí Marek a dodáva, že zima ho už rozhodne neobmedzuje, ako po iné roky, keď radšej nevyšiel von, akoby mal byť vystavený chladu.

Energia je značná

„Deň bez studenej sprchy a po nej sa nedá opísať. To je potrebné zažiť.“

Zabudol som na stres

„Stresu sa nezbavíme. Tu zvoní mobil, do toho príde e-mail, horí termín, ale verte, že ak ste obklopení ľadovou vodou, nie je pre vás dôležité, či zdvihnete hovor. Myseľ sa vyčistí, nastúpia hormóny radosti a enormný príval zdravej energie. Je to ako zapiť dve kávy Red Bullom, ale bez búšenia srdca a trasenia. Aj preto si už chladím v mrazničke plastové fľaše na svoj domáci kúpeľ. Lebo sprcha nie vždy stačí,“ hovorí Marek a dodáva: Metóda Wima Hofa je jedna z mála metód, ktorú naozaj dodržiavam aj po kurze. A to som tých kurzov už vyskúšal mnoho. Nie preto, že by ma bavilo ráno na seba striekať ľadovú vodu, ale preto, že skutočne funguje a vidím okamžitý prínos a efekt tohto cvičenia pre celý deň aj život. Preto ma už sprcha v teplej vode ani nebaví.

Foto: www.theascent.sk, Viktor Schiller a clear-water-revival.com

Hodnotenie 0 / 5. Počet hlasov: 0

3 thoughts on “Kurz Wim Hofovej metódy a jej účinky v praxi”

  1. zdravím, tiež som sa zúčastnil kurzu metódy Wima Hofa pod vedením Viktora Schillera a môžem si len pochvaĺovať. určite odporúčam každému. denne si dávam studené sprchy, býva mi oveĺa menej zima (takmer vôbec), nebývam vôbec chorý a hlavne sa cítim výborne. viem sa lepšie sústrediť a odolávať stresu. všetko dobré prajem a ďakujem Viktorovi http://bit.ly/wim-hof-celodenny-kurz

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *