muzikoterapia
0
(0)

Neustále sme obklopení zvukmi. Niektoré z nich sú rušivé, nepríjemné, dokonca škodlivé. No sú tu aj zvuky a melódie liečivé. Nechať sa nimi „naladiť“ znamená často niečo podobné, ako si prejsť ozdravným kúpeľom a napiť sa živej vody.

Liečba hudbou patrí k najstarším ozdravným technikám

Liečba hudbou alebo zvukom je nazývaná muzikoterapia. Ide o kombináciu hudby, jej rytmu, tempa, melódie a niekedy aj hlasu. Počiatky liečby hudbou siahajú do Indie a Mezopotámie, do obdobia zhruba dvetisíc rokov pred Kristom. Dodnes klasická indická  hudba nie je považovaná len za hudbu a tóny. Predstavuje hlboký spirituálny systém, ktorého účinky sú porovnateľné s jogou. Cieľom je transformovať telo aj dušu. Predstaviteľkou takejto hudby je napríklad speváčka Snatam Kaur.

Negatívne a pozitívne vibrácie

Aby sme lepšie pochopili, ako funguje liečenie hudbou, je potrebné sa pozrieť na fungovanie ľudského tela. Celý náš organizmus je zložený z atómov a molekúl, tak ako všetko okolo nás. Rozdiel medzi živou a neživou hmotou je však vo vibrácii a frekvencii. To môžeme vidieť v prípade monitorovania mozgu pomocou EEG. Vďaka vlneniu a frekvencií zaznamenáva prístroj mozgovú aktivitu. Lenže vlastne každý orgán v našom tele vibruje. A práve tu je rozdiel medzi zdravím a chorobou. Zdravý organizmus je ako krásna symfónia, zatiaľ čo ochorenie sa prejavuje ako falošný tón. A ten je potrebné vyladiť.

Nalaďte sa na tú správnu frekvenciu

Mojca Morya Malek, uznávaná učiteľka liečivého zvuku spomína na svoje obdobie, keď dvadsať rokov žila v Indii: „Na každom rohu sa liečilo zvukom, hlasom, vrátane spievania mantier.“ Kombinácia mantier a samotného vibračného naladenia zvuku je vysoko účinnou. Predstavujú niečo ako ladičku na gitaru, pomocou ktorej dokážete opäť napriamiť uvoľnenú strunu tak, aby vydávala želaný zvuk. Počúvanie vhodnej hudby dokáže telo ozdravovať prakticky na počkanie. Jednoducho ho vyladí.

Vyskúšajte si liečenie zvukom na vlastnej koži

Zvukom sa môžete liečiť aj použitím slúchadiel. Prenos vlnenia sa cez ušné bubienky dostáva do tela, no ozdravný proces je pomalší. Omnoho efektívnejšie je ponoriť sa do hudby celý, ako do liečivého prameňa, ako do lúčov slnka a vnímať zvuk každou bunkou nášho tela. Martina Zaťková z Lighthouse clubu hovorí napríklad o liečivej hudbe speváčky Snatam Kaur, s ktorou má osobné skúsenosti: „Po chvíli počúvania budete cítiť v citlivých, alebo oslabených miestach na tele vibrácie. To znamená, že začal proces liečenia.“ Pozrite si aj video, kde o tomto liečení hudbou hovorí viac a zároveň pozýva na zážitok so Snatam Kaur na Slovensku:

Hudba nabitá pozitívnou frekvenciou

Posilnenie účinkov hudby na organizmus je možné dosiahnuť pomocou navibrovania slov na pozitívny zámer. Práve to umožňujú mantry. Aj myšlienky a slová majú totiž svoje frekvencie. Ak spojíte správny frekvenčný zámer s liečivými tónmi hudby, dostávate unikátny kokteil ako pre uzdravenie tela, tak aj psychiky. Príkladom je práve Snatam Kaur, ktorej hudba má liečivý a upokojujúci efekt na telo aj dušu. Povedomie o jej blahodárnych vplyvoch sa šíri obrovskou rýchlosťou a neuniklo ani pozornosti viacerých známych osobností.

Snatam Kaur viac ako tridsať rokov študovala a vyrastala v prítomnosti svojho duchovného učiteľa Yogiho Bhajana v Indii. Priamo na miestach, kde vzniklo liečenie hudbou. Tu sa naučila využiť silu liečivých mantier v kombinácii so spirituálnou hudbou. Jej koncerty sú nielen umeleckým zážitkom, ale doslova terapiou.

Snatam Kaur historicky prvý raz vystúpi na Slovensku na koncerte v Bratislave 4. apríla 2018. Príďte sa započúvať do jej hudby a ponoriť sa do liečivého prameňa pozitívnych vibrácií. Lístky na koncert kúpite cez Ticketportal.

Hodnotenie 0 / 5. Počet hlasov: 0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *