Ako nájsť šťastie
0
(0)

Čo sa na prvý pohľad môže zdať ako titulok z bulváru, dáva pri hlbšom zamyslení dokonalý význam. Na šťastie sa totiž nemusí čakať, netreba ho vyvolávať, nie je možné si šťastie kúpiť ani nám ho nikto neprinesie. Šťastnými môžeme byť tu a teraz, hneď a dokonca bez ohľadu na okolnosti.

Čo nám bráni v prežívaní šťastia?

Pocit šťastia je neopísateľný a často aj neuchopiteľný, nakoľko u každého človeka ho môžu stimulovať rozličné okolnosti. Sú aj situácie, ako narodenie dieťaťa alebo výhra v lotérií, ktoré majú všeobecne pozitívny vplyv na šťastie. No ak sa na tieto momenty pozrieme bližšie, zistíme, že majú niečo spoločné. Odohrávajú sa tu a teraz. Je rozdiel, keď vám niekto povie, že budete rodičom, ako keď vám oznámi, že ste sa práve stali otcom. Práve tu a teraz. Práve tu a teraz váz rozveselí vtip. Mark Williams, profesor klinickej psychológie na Oxforde a biochemik  Danny Penman vo svojej knihe Vedomá myseľ pomenovali, že problémom nedostatku šťastia nie je nedostatok impulzov na šťastie, ale to, že si ich nevšímame.

Kráčame na autopilota. Na toho istého, s ktorým si bez premýšľania zaväzujeme ráno šnúrky na topánkach. Lenže máme ho aktivovaný aj cestou do práce, pri varení, plnení úloh a večer zistíme, že deň z nášho života je preč. A kde je to šťastie? Nejako sme ho prehliadli.

Ako neumrieť bez toho, aby ste žili

Mark Williams a  Danny Penman však idú ešte ďalej. Nehovoria len o tom, že pre automatizované činnosti a bez všímavosti nezažívame šťastie, ale si skracujeme život. Ak väčšinu dňa strávite v behu a na automatike, vlastne nežijete. „Ak máte tridsať rokov a dĺžka života je 80 rokov, tak máte od dnes pred sebou približne 50 rokov života. To neznie najhoršie, no ak iba dve hodiny zo šestnástich venujete životu v prítomnosti, vychutnávaniu si sveta okolo, radosti, hobby, životu v prítomnom okamihu, plného vnímania pre seba, tak máte pred sebou iba šesť rokov a tri mesiace života,“ hodnotí Mark Williams.

A čo by ste povedali človeku, ktorému by lekári povedali, že má pred sebou len šesť rokov života? A to mnoho ľudí kvôli práci, starostlivosti, úlohám, víru života nežije v prítomnosti ani len tie dve hodiny. Život im preteká pomedzi prsty. Niet sa čo čudovať, že nevedia nájsť šťastie.

Najľahší spôsob, ako začať žiť v prítomnosti

Na to, aby ste nemali pocit, že život ide okolo vás ako rýchlik, potrebujete vypnúť autopilota. Vychutnávať si ranné slnko a jeho dopad na pokožku. Chuť chleba. Ozaj, viete ako chutí, alebo ho len automaticky hádžete do seba? Potrebujete znovu objaviť, ako vám tečie voda po jazyku, ako nádherné je vnímať jej osvieženie tu a teraz. Vtedy pochopíte, že šťastie nie je cieľ, nie je to čiastka na bankovom konte, alebo miesto na zemi, kde môžete byť šťastný. Plakať sa dá aj v mercedese a smiať aj v preplnenej električke.

Ako najjednoduchšie cvičenie na vypnutie autopilota a objavenie krásy prítomnosti uvádzajú Mark Williams a Danny Penman v knihe Vedomá myseľ hrozienkovú meditáciu. Ale môžete na ňu použiť čokoľvek. Vezmite si hrozienko a pohrajte sa s ním pohľadom, ovoňajte ho, vložte do úst, vnímajte ako pracujú svaly, sliny, ako chutí, aké je, keď do neho zahryznete, ako  ho prehĺtate. Mnoho ľudí hovorí o úplne novom zážitku. A práve táto prítomná všímavosť je zdrojom šťastných okamihov. Vyskúšajte si ju aj vy.

Mimochodom plným sústredením sa na prítomnosť a vychutnávanie života okamžite zabudnete na strachy a úzkosti aj problémy, ktorých väčšina súvisí s budúcnosťou. Už len vďaka tomu sa stanete šťastnejší.

Hodnotenie 0 / 5. Počet hlasov: 0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *